Ile kosztuje budowa stropu?

Artykuł przeczytasz w 5 min
Budowa stropu

Stropy to przegrody budowlane znajdujące się między kondygnacjami budynku. Ich nadrzędną rolą jest przenoszenie obciążeń własnych (ciężar samego stropu), użytkowych (przebywające w nim osoby, meble, sprzęty) oraz stałych (ścianki działowe, kominki itp.) na kondygnację budynku. Stropy połączone są z wieńcami budynków i usztywniają ich konstrukcje, co jest ważne np. przy osiadaniu domów w gruncie. Powinny one też stanowić dobrą izolację termiczną, akustyczną i przeciwpożarową. Ich rodzaj dobierany jest w zależności od parametrów budynku, takich jak np. rozpiętość ścian nośnych, lokalizacja słupów, podciągów, itp., a koszty budowy tego samego rodzaju stropu mogą być różne w zależności od konstrukcji reszty budynku. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze pod względem finansowym, poniżej przedstawiamy przybliżone ceny budowy poszczególnych z nich.

Rodzaje stropów i orientacyjny koszt ich budowy

Strop gęstożebrowy

Jest to rozwiązanie, które wybiera zdecydowana większość inwestorów. Konstrukcja stropu gęstożebrowego składa się z gęsto rozstawionych belek żelbetowych z kratownicami, które są elementem nośnym, pustaków wypełniających przestrzeń między belkami, dodatkowego zbrojenia oraz warstwy betonu zwanej nadbetonem. Belki i pustaki są elementami prefabrykowanymi, a w ofercie producentów oferowane są belki żelbetowe i żelbetowo-ceramiczne o długości od 2,4 do 7,8 m. Pustaki z kolei produkowane są z betonu, keramzytobetonu, ceramiki, betonu komórkowego i styropianu. Strop gęstożebrowy jest w całości montowany ręcznie, a jego grubość wynosi od 20 do 29 cm.

Przybliżony koszt budowy stropu gęstożebrowego w 2021 r. to 95–165 zł/m2 za materiał i od 100 do 110 zł/m2 za robociznę. Dość duże różnice cenowe wynikają z tego, że im większa rozpiętość stropu, tym więcej zastosować trzeba dodatkowych wzmocnień z żeber rozdzielczych i siatek przypodporowych, a także wyższych, a co za tym idzie droższych,  pustaków. Również dłuższa belka stropowa musi posiadać większe i mocniejsze zbrojenie, przez co cena jej metra bieżącego może wzrosnąć nawet dwukrotnie. Jeżeli chodzi o cenę stropu gęstożebrowego ceramicznego, to jest ona prawie dwukrotnie wyższa. 

Strop monolityczny wylewany „na mokro” na budowie

Strop monolityczny wylewany „na mokro” to bardzo pracochłonny rodzaj stropu. Pierwszy etap prac nad nim polega na zmontowaniu szalunku (deskowania) i umieszczenia go na podporach montażowych. Następnie wykonuje się zbrojenie z prętów i siatek stalowych, które na koniec zalewane jest betonem. Stropy monolityczne doskonale spełniają swoją rolę w budynkach o skomplikowanej konstrukcji (duża rozpiętość podpór, słupy, podciągi itp.).

Orientacyjny koszt budowy tego rodzaju stropu w 2021 r. wynosi od 200 do 300 zł/m2, a bezpośredni wpływ na tę cenę ma duże zużycie stali, które wynosi ok. 30 kg/m2.

Strop żelbetowy monolityczno-prefabrykowany typu Filigran

Strop żelbetowy monolityczno-prefabrykowany typu Filigran zbudowany jest z płyt żelbetowych posiadających wystające kratownice. Po ułożeniu płyt konieczne jest wykonanie dodatkowego zbrojenia z prętów stalowych dopiero na tak przygotowaną konstrukcję wylewana jest warstwa betonu, tzw. nadbeton. Do budowy tego rodzaju stropu nie stosuje się deskowania, a jeżeli głębokość oparcia stropu na podporze jest większa niż 40 mm, to nie ma też potrzeby stosowania podpór montażowych. Płyty żelbetowe wykonywane są na zamówienie, zgodnie z projektem budynku, dzięki czemu mogą mieć różny kształt, np. łuku czy wielokąta. Do ich montażu używa się dźwigów lub samochodów ciężarowych z HDS. Grubość stropu wynosi od 12 do 20 cm, a rozpiętość do 12 m.

Średni koszt budowy stropu żelbetowego monolityczno-prefabrykowanego typu Filigran wynosi od 70 do 95 zł/m2 za płytę i od 52 do 68 zł/m2 za robociznę. Do powyższych stawek musimy jeszcze doliczyć koszt wynajęcia dźwigu, który, w zależności od regionu, waha się w granicach 80 -120 zł/h. Tak więc całkowity koszt wykonania stropu żelbetowego monolityczno-prefabrykowanego typu Filigran to około 210-240 zł/ m2.

Strop żelbetowy z płyt kanałowych

Strop żelbetowy z prefabrykowanych płyt kanałowych montowany jest przy pomocy dźwigu z dostarczonych na budowę elementów prefabrykowanych. W przypadku tego rodzaju stropu nie ma potrzeby wykonywania deskowania i stosowania podpór montażowych oraz warstwy nadbetonu. Jego dużą zaletą jest to, że strop jest gotowy do użytkowania praktycznie od razu po zakończeniu montażu. Grubość gotowego stropu wynosi od 22 do 26 cm, a rozpiętość do 6,0 m.

Orientacyjny koszt budowy stropu z płyt żelbetowych kanałowych wynosi od 145 do 200 zł/m, przy czym do ceny tej należy jeszcze doliczyć koszt wynajęcia dźwigu wraz z operatorem.

Strop żelbetowy z prefabrykowanych płyt strunobetonowych

Strop żelbetowy z prefabrykowanych płyt strunobetonowych montowany jest za pomocą dźwigu z gotowych elementów strunobetonowych. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu zbrojonego, w którym stal ma formę bierną (pręty po ułożeniu są zalewane mieszanką betonową bez oddziaływania na nie siłami z zewnątrz), strunobeton to materiał, w którym zbrojenie posiada formę czynną - w każdą konstrukcję z betonu sprężonego wprowadzane są siły wewnętrzne, które zapobiegają powstawaniu przemieszczeń i rys. Odbywa się to podczas procesu produkcyjnego, kiedy to linki stalowe zostają naciągnięte z użyciem odpowiedniej siły, a po zabetonowaniu stali naciąg jest puszczany, z kolei siły zostają przekazane na dany element. Grubość stropu żelbetowego z prefabrykowanych płyt strunobetonowych to od 15 do 32 mm, a jego rozpiętość wynosi od 3 do 16 metrów.

Przybliżony koszt budowy tego rodzaju stropu, a także wynajęcia dźwigu  to łącznie około 210 - 230 zł/m2.

Strop drewniany

Strop drewniany jest stosowany w budownictwie od wielu wieków. Współcześnie powszechnie wykorzystywane są trzy rozwiązania konstrukcyjne wykorzystujące ten materiał: strop belkowy, strop żebrowy i mieszany, czyli belkowo-żebrowy. 

Strop drewniany można spotkać głównie w domach szkieletowych drewnianych oraz w roli przegrody między kondygnacją, a poddaszem nieużytkowym. Jest to konstrukcja przenosząca mniejsze obciążenia niż inne rodzaje stropów, mniej odporna na ogień czy korozję biologiczną oraz wymagająca cyklicznego impregnowania.

Oszacowanie przybliżonego kosztu budowy stropu drewnianego nie jest łatwe ze względu na duże różnice w cenach materiałów konstrukcyjnych wynikające z dostępności wielu gatunków drewna i różnych przekrojów belek. Przeciętna cena, wynikająca z ofert, jakie można znaleźć w Internecie to 190 - 250 zł/m2, do których należy doliczyć jeszcze koszty izolacji termicznej i paroszczelnej, czyli ok. 100 zł/m2.

Podsumowanie

Wybór stropu to jedna z najważniejszych decyzji, którą będziemy musieli podjąć jeszcze w trakcie projektowania domu. Zastanawiając się nad możliwymi rozwiązaniami, musimy pamiętać, że wybór ten w dużej mierze zdeterminowany będzie rodzajem konstrukcji budynku. I tak na przykład, jeżeli nasz wymarzony projekt zakłada dużą rozpiętość stropu, wówczas szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sztywność i wytrzymałość danego rozwiązania. Kolejną kwestia jest to, w jaki sposób planujemy budowę - system gospodarczy czy zlecony? Jeżeli decydujemy się na system gospodarczy, to zdecydowanie lepiej wybrać konstrukcję, którą będziemy w stanie bez większych przeszkód wykonać samodzielnie. Nie bez znaczenia jest też cena, która z pewnością będzie jedną z przesłanek, która skłoni nas do wyboru tego, a nie innego rozwiązania. 


Twoja wersja przeglądarki nie jest dalej wspierana :(

Technologia idzie do przodu. Pamiętaj, że aktualizacja przeglądarki jest niezbędna do bezpiecznego korzystania z Internetu. By zapewnić Ci najlepsze wrażenia z użytkowania z serwisu budio.pl, zalecamy pobranie jednej z poniższych przeglądarek.